Smog w Polsce staje się coraz większym problemem. W jego skład wchodzą szkodliwe substancje chemiczne, takie jak pyły zawieszone, wodorotlenki, tlenki azotu i siarki. Dlatego Rada Miejska w Łodzi przyjęła uchwałę dotyczącą kierunków działania prezydenta miasta na rzecz poprawy jakości powietrza. Dokument zakłada m. in. powołanie interdyscyplinarnego zespołu, w skład którego oprócz radnych wchodzą m. in. przedstawiciele wyższych uczelni, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Łódzkiego Alarmu Smogowego.
Dziś „Zespół ds. opracowania programu poprawy jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji pyłów zawieszonych” zebrał się po raz pierwszy. W czasie dyskusji wskazano na konieczność rozpatrywania zagadnienia w blokach tematycznych:
- Finansowym - wskazanie źródeł finansowania poszczególnych, zawartych w programie, propozycji;
- Monitoring powietrza - uruchomienie sieci punktów badania stanu zanieczyszczenia powietrza na obszarze Łodzi;
- Komunikacyjnym - opracowanie systemu powiadamiania mieszkańców o stanie powietrza z wykorzystaniem dostępnych dla miasta komunikatorów elektronicznych;
- Edukacyjno-zdrowotnym - wspólnie z placówkami edukacyjnymi, zdrowotnymi oraz z organizacjami pozarządowymi uruchomienie programów uświadamiających i profilaktyki zdrowotnej.
Na kolejne posiedzenie członkowie Zespołu, w oparciu o wiedzę zawodową i doświadczenie, przygotują propozycje realizacji uchwały Rady Miejskiej.