Konferencja prasowa Nowej Lewicy na temat polskiej oświaty i postulatów Lewicy w sprawie naprawy systemu edukacji, która miała miejsce w dniu 12 października 2023r. Radomiu.
Oglądaj konferencję→TUTAJ
W konferencji wzięli udział:
Na wstępie głos zabrał Daniel Oliszewski, lider listy Nowej Lewicy w okręgu 17, który powiedział, że stan polskiej oświaty to upolitycznione stanowiska dyrektorskie oraz realizacja pomysłów ministra Czarnka. W swoim wystąpieniu Daniel Oliszewski wyartykułował, że Lewica nie chce takiej szkoły. ,,Chcemy, aby szkoła była bezpieczna, nowoczesna, przyjazna, bez indoktrynacji i przygotowująca młodego człowieka do wyzwań, jakie czekają przed nim w przyszłości.
Następnie głos zabrała Blandyna Drewnik, kandydatka do Sejmu z listy Nowej Lewicy, pozycja 5.
,, Jestem nauczycielką chyba od zawsze, znam szkołę, jak nikt. Instytucja, która powstała 200 lat temu w Prusach była tak samo zorganizowana, jak dzisiejsza szkoła: były dzwonki stopnie i nauczyciele, którzy przekazują wiedzę. Minęło wiele lat, świat się zmienił, a my dalej uczymy młodzież, jak mają sobie poradzić w rzeczywistości, której nie znamy, ale wiemy,że będzie niosła wiele wyzwań. Najważniejsze to: edukacja klimatyczna, obywatelska obejmująca wiedzę o rynku pracy i prawach pracowniczych, zdrowotna zawierająca wiedzę o seksualności, zdrowiu psychicznym i zdrowym trybie życia i profilaktyce chorób zakaźnych czy też przekazująca podstawy cyberbezpieczeństwa.
Zatem, jak funkcjonuje obecna szkoła? To przepełnione klasy, przeładowane programy, uczniowie zasypani nadmiarem sprawdzianów i prac klasowych. To szkoła pozbawiona zajęć rzeczowej edukacji seksualnej , przyrodniczej , zdrowotnej, ale również obywatelskiej zawierającej wiedzę o prawach pracowniczych. Szkoła indoktrynowana, gdzie politycy obecnej władzy są zapraszani na specjalnie dla nich organizowane uroczystości, a dyrektorzy zamiast współpracować z nauczycielami, uczniami czy środowiskiem lokalnym zarządzają nimi w sposób autorytarny. Jak ta sytuacja wpływa na psychikę uczniów: według najnowszych badań prowadzonych na dużej grupie uczniów przez Młode Głowy wspieranej przez Uniwersytet Gdański, co trzeci nastolatek ma poważne problemy psychiczne zagrażające jego życiu , co drugi nie ma chęci do działania, a blisko 40 % ma myśli samobójcze, a aż 10% podjęło taką próbę i niestety, co trzeci uczeń ma problemy z nauką. Czy takiej szkoły chcemy dla następnych pokoleń?
Wiem również, że część szkół stara się funkcjonować wspierająco pomimo niesprzyjającego systemu. To coraz większa sieć ,,Budzących się Szkół”, w których uczniowie zamiast wkuwać tony, często niepotrzebnego materiału, rozwijają się w swoim tempie bez stopni, bez stresujących dzwonków. Jak również część szkół publicznych z wspaniałymi dyrektorami i empatycznymi nauczycielami , którzy wspólnie tworzą dobrą edukację i wspierają swoich uczniów w odnajdywaniu własnej drogi. Nie wiem na jak długo starczy im jeszcze sił? Tak myślę czy w mojej długiej karierze był gorszy moment dla edukacji? Gdzie nauczyciel jest takim autsajderem kiepsko opłacanym , bez wsparcia - często władzy, a na pewno rodziców. Chyba nie? Dlatego mnóstwo ludzi z zawodu odchodzi, a młodzi rzadko go wybierają. A przecież tylko dzięki dobrej edukacji Polska może być nowoczesnym państwem liczącym się w świecie, a zawód nauczyciela mimo wielu wad, jest wspaniały, bo każdy nauczyciel zostawia cząstkę „siebie” w każdym swoim uczniu”.
W dalszej części spotkania wypowiedziała się Edyta Jadwiga Malec-Ćwiek, kandydatka do Sejmu z listy Lewicy, pozycja nr 7, która przedstawiła postulaty naprawy polskiej edukacji przez Lewicę.
,, Chcemy, aby młodzi ludzie byli gotowi ,,na jutro”, aby potrafili zmierzyć się ze współczesnymi wyzwaniami, dlatego szkoła musi podchodzić do nich interdyscyplinarnie. Szkoła musi być wolna od indoktrynacji. Podstawy programowe będą tworzone przez praktyków, a nie teoretyków i zatwierdzane będą przez związki zawodowe. MEiN i kuratoria powinny zajmować się prawdziwymi problemami uczniów, a nie ich sumieniem czy wyglądem. Zapewnimy darmową opiekę psychologa od przedszkolaka do końca edukacji. Edukacja psychospołeczna będzie obejmowała także rodziców. Żadne dziecko nie powinno chodzić do szkoły głodne. Zagwarantujemy wszystkim uczniom szkół podstawowych bezpłatny, ciepły, pełnowartościowy obiad.
Wprowadzimy bezpłatne przejazdy komunikacją lokalną dla uczniów. W czasie ferii zimowych i wakacji uczniowie będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów transportem publicznym w całej Polsce. Wyprowadzimy religię ze szkół. Dzięki zwolnieniu sal i odciążeniu planów lekcji część szkół będzie mogła zrezygnować z systemu zmianowego. Zaoszczędzone środki skierujemy na organizację zajęć wspomagających dla uczniów ze szczególnymi potrzebami. Zagwarantujemy podwyżki dla nauczycieli i pozostałych pracowników oświaty,
w tym o co najmniej 20% w pierwszym roku od początku nowej kadencji parlamentu. Wynagrodzenia nauczycieli będą finansowane wprost z budżetu państwa”.
Na zakończenie konferencji wystąpił ponownie Daniel Oliszewski, kandydat na posła do Sejmu z listy Lewicy, pozycja nr 1, który złożył nauczycielom i pracownikom oświaty życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej oraz prosił nauczycieli, aby oddali swoje głosy w nadchodzących wyborach na kandydatów z listy Lewicy.
GŁOSUJESZ =DECYDUJESZ
NIE ŚPIJ, BO CIĘ PRZEGŁOSUJĄ!
JESTEŚMY MUREM ZA DEMOKRACJĄ!
Dla przypomnienia przedstawiamhy sylwetki kandydatek i kandydatów Lewicy do Sejmu→TUTAJ!
[Opr.EM-Ć, BD,AL,EB]
Radom, dnia 12 października 2023r.